Filmy online   Filmy online   Filmy online   Filmy online   Filmy online   Filmy online   Filmy online   Filmy online  

Nasze forum możesz wyszukać w wyszukiwarkach na następujące słowa : forum,forum wielotematyczne,forum dyskusyjne,forum ogólnotematyczne,forum młodzieży,forum dorosłych,forum dla ciebie,nasze forum,wasze forum,twoje forum,najlepsze forum

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 17 Głosów - 2.94 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rodrigo Fresán Ogrody Kensington
Autor Wiadomość
Jupik Offline
Początkujący
*

Liczba postów: 59
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Punkty: 218.25siupki

płeć : Kobieta
Miejscowość :


dodajdo.com

Post: #1
Rodrigo Fresán Ogrody Kensington
Rodrigo, Fresán,

Ogrody Kensington[Obrazek: 978-83-924645-2-5.jpg]


Razem z Dermottem wyciągnęliśmy matkę (błękit dna basenu był jak błękit kosmosu, a ja unosiłem się w nim, nieważki, szczęśliwy, że niedawno nauczyłem się pływać), położyliśmy ją na trawie i patrzyliśmy, jak umiera niczym meduza, wsłuchani w cykanie świerszczy i syrenę karetki pogotowia, coraz bliższej, coraz mniej potrzebnej, a pokojówka powtarzała w kółko: "A nie mówiłam, a nie mówiłam".


Najstraszliwszy moment mojego dzieciństwa nastąpił wtedy, kiedy zrozumiałem, iż kiedyś osiągnę taki wiek, że będę musiał porzucić zabawy (ten straszny ból wraca do mnie w snach, kiedy bawię się i czuję, że dorośli patrzą na mnie z przyganą); wtedy zrozumiałem także, że muszę się dalej bawić, tyle że potajemnie, napisał Barrie wiele lat później, kiedy już przestał być dzieckiem, choć nigdy nie stał się dorosłym.

Porównywanie wiktoriańskiego dzieciństwa Barriego z moim lizergowym dzieciństwem byłoby czynem absurdalnym i niesprawiedliwym. Ale nie zaprzeczę, że zazdroszczę Barriemu jego dziecinnych lat, kiedy konfrontuję je z ciągłymi turbulencjami mojej ulotnej pierwszej dekady, gdy nigdy nie zapaliło się światełko FASTEN SEAT BELTS, a wyglądając przez okienko samolotu, widziało się tylko straszne niebo, ciągle chłostane długimi, jasnymi błyskawicami.

Pomysł i narodziny Jima Yanga to właśnie efekt owej doskonałej mieszanki czynników wiktoriańskich i właściwych erze Wodnika: saga o dziecku lat sześćdziesiątych, ale ?démodé w porównaniu z jego nowoczesnymi rodzicami?, obdarzonym potężnym i wydajnym intelektem, znacznie przewyższającym jego sześć lat. Taki dziecięcy Sherlock Holmes z ??inteligencją osiemnastoletniego chłopaka albo czterdziestoletniego ?mężczyzny, albo trzystuletniego mędrca, niekoniecznie w tej kolejności!!!?.

W swojej pierwszej przygodzie Jim Yang znajduje wehikuł czasu w kształcie roweru, schowany na strychu za starymi meblami, skonstruowany przez Maximiliana Maksa ? Maksa Maksa ? tajemniczego, dobrego wujka, którego od lat nikt nie widział. Na tym rowerze Jim Yang przemierza wieki w poszukiwaniu swojej mamy Raven i siostry Lucy, zagubionych i uprowadzonych przez geniusza zła: Cagliostro Nostradamusa Smitha, perfidnego byłego wspólnika Maksa Maksa, oszalałego z przerażenia, że jego nazwisko jest tak zwyczajne, i bezgranicznie zakochanego w dziewczynce imieniem Alice Liddell, której inspiracją była postać Alicji z książek Lewisa Carrolla.

Oczywiście Alice ? patrz Jim Yang and the Wonderland?-Neverland?-Pepperland Express ? od razu zakochuje się w Jimie Yangu, który w tej książce zabiera ją w jedną ze swych pozaczasowych podróży, wiedząc, że jeśli będzie miał Alice u boku, Cagliostro Nostradamus Smith wraz z mamą Raven i siostrą Lucy rychło się pojawią. Na końcu Jim Yang and the Wonderland?-Neverland?-Pepperland Express Alice umiera: osaczona przez Cagliostro Nostradamusa Smitha, łamie sobie kark, rzucając się do studni w przekonaniu, że to jest przejście do innego wymiaru. Błąd. To była zwykła studnia; bardzo głęboka, ale najzwyczajniejsza studnia.

I jest też, owszem, pewien problem, mroczna strona, coś, co z każdą książką coraz bardziej zadręcza Jima Yanga. Podróżowanie w czasie staje się nałogiem, a także wywołuje dziwny i okropny efekt uboczny: powstrzymuje fizyczny rozwój Jima Yanga, czyni go uczuciowo niewrażliwym, choć jego inteligencja rozwija się gwałtownie. I tak, po tych wszystkich podróżach tam i z powrotem, w jednej ze swych ostatnich przygód Jim Yang konstatuje z niemal metafizyczną goryczą:

"Teraz ja też upodobniłem się do postaci z książek dla dzieci? Tych książek dla małych czytelników wymyślonych przez dorosłych pisarzy, w których ostatecznie mowa jest o tym, jak zdaniem dorosłych powinno czy musi zachowywać się dziecko. Teraz jestem kimś, kto patrzy zrozpaczony, jak przybywa mi naśladowców. Kimś, kto z rezygnacją zaczyna od początku, bo wciąż pojawiają się nowi i młodsi fani. Kimś, kto pojął, że został uwięziony na zawsze w fizyczno?-czasowej szczelinie, w wiecznej, złotej i strasznej chwili, na wieki wieków, na dwadzieścia cztery godziny dziennie, trzysta sześćdziesiąt pięć ? albo trzysta sześćdziesiąt sześć ? dni w roku, bo, ech, miałem jeszcze tego pecha, że się urodziłem 29 lutego, więc , jakby wszystkiego było mało, mogę zdmuchiwać świeczki z urodzinowego tortu tylko raz na cztery zimy??.

Moi wydawcy z Bedtime Story Press przeczytali to i zapytali, czy nie lepiej byłoby złagodzić nieco refleksję Jima Yanga, który, jak im się zdaje, "staje się trochę mroczny i trochę gorzki jak na dziecięcy gust?. Odpowiedziałem, że nie, że niczego nie rozumieją, że nie ma mroczniejszych istot niż dzieci, że będąc dziećmi, jesteśmy tak ponurzy, że kiedy dorastamy, wolimy o tym zapomnieć. Amnezja dorosłych dotycząca dzieciństwa to jeden z najciekawszych i najmniej zbadanych przez wspólnotę naukowców fenomenów, naukowcy zawsze bardziej interesują się przedłużaniem starości niż odzyskiwaniem dzieciństwa, tak myślę.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-09-2010 21:21 przez Izygard.)
11-09-2010 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gościWróć do góryWróć do forów